Mõtled Basseinile ?

  • Kas puit või betoon?

Töö algab alati augu kaevamisest. Süvendi suurus sõltub sellest, kui sügavat basseini soovitakse, kas meetrist või veelgi sügavamat. Selline kekmine sügavus on 1,50m kus vett on 1.40 jagu, siis ei hüppa suure jooga põhja ega pole ka lastel uppumise ohtu. Inimestel on basseinide suhtes mitmesuguseid hirme. Põhjamaades on levinud puitkarkassile ehitatud basseinid. Sinna võib isegi talveks vee sisse jätta ilma liigse mureta. Betoonist basseiniseinad võib aga jää mõraseks paisutada. Vanast ajast ilmselt on jäänud mulje, et betoon on vastupidavam kui puit. Puidul on aga betooniga võrreldes mitu eelist. Puitkarkass on paindlikum ja tänapäeval saab puitu niiviisi töödelda, et mingisugust mädanemisohtu karta ei ole. Näiteks põhjanaabritel on tehtud PVC-materjalidest välibasseine juba kümneid aastaid ja need peavad väga hästi vastu. Siseruumis õigustab end paremini aga plaatvooderdisega betoonbassein.


Kolme päevaga valmis

Puiduga on lood sellised, et see paigaldatakse täpse sügavusega valmis kaevatud auku. Töös ei ole midagi keerukat, projekt valmib tüüpprojekti järgi. On isegi olemas standartsed valmis raamid mille vahel valida, eritellimus oleks alati kulukam. Basseine ehitades tasuks jälgida rootslaste tehnoloogiat ning basseini valmistaminetöövõtteid. Kui karkass valmis, tihendatakse basseinipõhi ja kaetakse liivaga. Sinna juurde tuleb põhjamatt, mis hoiab ära tulevikus vajumise. Sellele järgnevalt basseini rahvakeeles kilekott, mis tegelikult on 0,55-1,5millimeetrise läbimõõduga PVC-kate, selle maksumus sõltub juba suurusest. PVC-materjali peljatakse õhukeseks, aga ega ta nii kergesti järele anna, selleks peab noaga kallale minema,” selgitas Saare ja lisas, et PVCd on hõlbus parandada. Seejärel lastakse 10-15 sentimeetrit vett basseini, silutakse see laitmatult tasaseks ning kinnitatakse ääred. Nüüd paigaldatakse ja ühendatakse vee välja- ja tagasivoolutorud ning lisatakse filtersüsteemid. Filtersüsteemide hinnaga tuleb ka arvestada kuna need algavad 1500 eurost. PVC puhul võib ka erinevaid värve tellida, näiteks punast, rohelist, põhivärviks on siiski sinine. Soovi korral saab paigaldada soojendusseadme, mis pikendab basseini kasutamise aega ja laseb koguni aasta ringi õues kümblemas käia. Kuna basseinivesi jahtub kiirelt siis suvel üldiselt lülitatakse soojendus välja.

  • Kuidas teha välibasseini

aiabasseini kate

Basseini valmides kehtib komme, et peremees ei lõika linti läbi, vaid külalised viskavad ta vette. Kuidas rajada välibasseini ja mis see maksab. Basseine tellitakse üha rohkem, sest palaval suvel on seal mõnus end jahutada ega ole vaja sõita veekogu äärde. Et välibasseini ehitada, selleks peab olema tahtmine, kopsakas rahakott ja paraja suurusega vaba plats elumaja lähedal. Eestis on tavaks ikka valid päikeseline koht, suurus sõltub nõudlusest ja kasutajate arvust. Optimaalne bassein on mõõdus 4×8 meetrit. Selline läheb maksma 6000 euro ümber. Eestis olevad välibasseinid on pigem rikkamapoolsetel inimestel. Rootsis on välibassein üpris tavaline keskklassi kodudeski ja muidugi ei puudu selle juurest ka korralikud saunad.

 

Maaküte basseini soojendamiseks.

Arvestades eestis valitsevat kliimat on mõtekas kasutada basseini soojendamiseks mõnda küttelahendust. Näiteks maaküte on väga hea lahenuds sellises olukorras. Maaküte on soodsam kui näiteks elektriküte ning võimaldab peaaegu aastaringselt basseini kasutada. Loomulikult on algne investeering suhteliselt kulukas kuid arvestades mugavusi mida maaküte pakub on see investeering vägagi mõtekas. Maakütte lahendusi vaata siit